Nasul TV: Platforma Civica Actiunea 2012: 462 de candidati au semnat pactul pentru Unirea cu Basarabia!

Unirea nu are culoare politica, de aceasta parere sunt candidatii la alegerile parlamentare din Romania. Indiferent de partidul politic pe care il reprezinta, candidatii considera ca unirea cu Basarabia trebuie sa fie prioritate nationala.

462 de candidati au semnat, astfel, Pactul pentru Basarabia si vor lua toate masurile necesare pentru a contribui la procesul unificarii Romaniei cu Basarabia.

Vezi cine sunt candidatii care au semnat pactul:

Uniunea Social-Liberala

Alba

CALIN POTOR (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor

Arad

MADUTA FLAVIUS – LUIGI (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor

ARDELEAN LIA (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

GALIS FLORIN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

CALIMENTE MIHAITA (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

LUCA CIPRIAN – FLORIN (USL) Colegiul 5 Camera Deputatilor

CAPRAR DOREL – GHEORGHE (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor

MARIAN OVIDIU (USL) Colegiul 1 Senat

POPA DOREL (USL) Colegiul 3 Senat

 Arges

NICOLESCU THEODOR- CATALIN (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

GEREA ANDREI-DOMINIC (USL) Colegiul 8 Camera Deputatilor

 Bacau

CIUBOTARU LUCIAN-MANUEL (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

SOVA LUCIAN (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Bihor

COSTIN GHEORGHE – (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Bistrita-Nasaud

SUCIU VASILE-DANIEL (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

 Botosani

GIREADA DUMITRU-VERGINEL (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor

CIOFU TAMARA-DORINA (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor

FEDEROVICI DOINA-ELENA (USL) Colegiul 1 Senat

GRIGORAS VIOREL (USL) Colegiul 3 Senat

 Buzau

SCUTARU ADRIAN-GEORGE (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor

Caras-severin

BENGA IOAN (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor

TABUGAN ION (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

DURUT AUREL (USL) Colegiul 1 Senat

 Cluj

POPA IRIMIE (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

ZLATI RADU (USL) Colegiul 5 Camera Deputatilor

GIURGIU MIRCIA (USL) Colegiul 5 Senat

NICOARA MARIUS-PETRE (USL) Colegiul 3 Senat

 Constanta

REMUS CERNEA (USL) Colegiul 9 Camera Deputatilor

 Covasna

SUCIU DAN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

 Dambovita

SAVOIU IONUT-CRISTIAN (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor

 Dolj

VASILESCU NICOLAE (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

 Giurgiu

NICOLAE FLORIAN (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor

BADALAU NICULAE (USL) Colegiul 1 Senat

ANTON MARIN (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Ialomita

GAINA MIHAITA (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

 Iasi

STANCIU ANGHEL (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor

CRACIUNESCU GRIGORE (USL) Colegiul 11 Camera Deputatilor

VOSGANIAN VARUJAN (USL) Colegiul 1 Senat

 Ilfov

THUMA HUBERT PETRU STEFAN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

 Maramures

BERCI VASILE (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor

 Neamt

TAPU NAZARE EUGEN (USL) Colegiul 1 Senat

BUMBU OCTAVIAN-LIVIU (USL) Colegiul 3 Senat

  Prahova

NICOLAE ALEXANDRI (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor

MITU AUGUSTIN-CONSTANTIN (USL) Colegiul 5 Senat

 Sibiu

ORLATAN FLORIN – IOAN (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

 Teleorman

Timotei Stuparu (USL) Colegiul 3 Senat

Timis

CRISTIAN HORIA (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor

RADUCANU ION (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

COSTA COSMIN (USL) Colegiul 5 Camera Deputatilor

STRAGEA SORIN (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor

COVACI DOREL (USL) Colegiul 9 Camera Deputatilor

SUCIU MATEI (USL) Colegiul 3 Senat

 Vaslui

SILISTRU DOINA (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor

CIURARIU FLORIN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

SOLOMON ADRIAN (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Valcea

VLADOIU AUREL (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor

MAZILU GHEORGHE CONSTANTIN  (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Bucuresti

ORBAN LUDOVIC (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

NASSAR RODICA (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor

MIHAILESCU ION-BOGDAN (USL) Colegiul 28 Camera Deputatilor

CIORBEA VICTOR (USL) Colegiul 7 Senat

CROITORU CATALIN (USL) Colegiul 9 Senat

Diaspora

VICTOR ALEXEEV (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

 

Alianta Romania Dreapta

Alba

DORIN GHEORGHE NISTOR (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

IOAN FULEA (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

CORNELIU OLAR (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor ALBA

PERES ALEXANDRU (ARD) Colegiul 2 Senat

 Arad

SECULICI GHEORGHE (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

GÕNDÕR MARIUS-SORIN (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

CIONCA-ARGHIR IUSTIN-MARINEL (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

IGAS TRAIAN-CONSTANTIN (ARD) Colegiul 3 Senat

 Arges

Stan Ana (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

SUVAR VALENTIN INGRIND (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

GAVRILESCU NICOLAE (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

ALECSEI GHEORGHE (ARD) Colegiul 1 Senat

VISINESCU IONEL (ARD) Colegiul 2 Senat Arges

 

 Bacau

MIHAILA PETRICA (ARD) Colegiul 10 Camera Deputatilor

ADRIAN POPESCU (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

MARIAN ION (ARD) Colegiul 2 Senat

BUSUION IULIAN (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

CURELEA IOAN COSMIN (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor

 Bihor

AVRIGEANU IONEL – (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

COSTE MARINA ADELINA (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

 Bistrita-Nasaud

MARC VASILE (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

 Botosani

POPA MANUEL (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

SAUCA MARIANA-MIRELA (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

IACOB-STRUGARU STELICA (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

ROMAN CRISTIAN-CONSTANTIN (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

ALECSANDRU GABRIEL-AUGUSTIN (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

VASCU MIHAI-BOGDAN (ARD) Colegiul 1 Senat

FAGARASIAN VALENTIN-ILIE (ARD) Colegiul 2 Senat

HUMELNICU AUGUSTIN-DANIEL (ARD) Colegiul 3 Senat

 

Brasov

GABOR ALEXANDRU-ADRIAN (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

OPRICA FLORENTIN-ADRIAN (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

 

Braila

IVAN LUCIAN (ARD) Colegiul 1 Senat

STEFANESCU MIHAIL (ARD) Colegiul 2 Senat

 

Buzau

COMAN ION (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

VASII GAVRIL (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

ALECU VALERIU (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

STOIAN FLORINA (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

NASTEA IOAN (ARD) Colegiul 1 Senat

BEGANU PAUL (ARD) Colegiul 2 Senat

 

Calarasi

IURASCU ADRIAN-STEFAN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

MUSAT EMIL (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

 

Caras-Severin

STANESCU ALEXANDRU (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

ION GOGA (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

MANESCU TIBERIU-STEFAN (ARD) Colegiul 2 Senat

 

Cluj

CALIAN PETRU (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

GURZAU ADRIAN (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

 

Constanta

IORGUS ZANFIR (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

CULETU DANUT (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor

CHIRU GIGI CHRISTIAN (ARD) Colegiul 4 Senat

SERBAN TUDOR (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

 

Covasna

RADU ROBERT SORIN (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

COMANECI LIVIU VASILE (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

GHEORGHE ION (ARD) Colegiul 1 Senat

STRACHINARU PETRE (ARD) Colegiul 2 Senat

 

 

Dolj

MANDREA LAURENTIU MIHAI (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

 

Galati

AXENIE CARMEN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

TURCU MIHAI (ARD) Colegiul 4 Senat

 

Giurgiu

TEODOR CRISTIAN (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

NEAGU MIHAI (ARD) Colegiul 1 Senat

 

Harghita

RUNCAN PETRU (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

 

Hunedoara

IOSIF BLAGA (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

PRALA STEFAN (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

NICUSOR EDUARD STEFAN (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

RAILEANU ILCU (ARD) Colegiul 3 Senat

 

Ialomita

BARCARI RODICA – LUMINITA (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

BEGAN NICULAE (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

GHEORGHE TINEL (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

PANTURU TUDOR (ARD) Colegiul 1 Senat

 

Iasi

DRAGOMIR TOMASESCHI (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

MOVILA PETRU (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

URSANU RADU-IONEL (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

PADURARU NICUSOR (ARD) Colegiul 12 Camera Deputatilor

FATU CONSTANTIN (ARD) Colegiul 2 Senat

 

 

Maramures

TALPOS OVIDIU – ANTON (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

TIMIS VASILE (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

DANCUS IOAN – DORU (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

 

Mehedinti

POPESCU BABEANU CONSTANTIN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Mures

TODORAN LIVIU-EMIL-NICU (ARD) Colegiul 8 Camera Deputatilor

 

Neamt

VIRLAN GEORGETA – LUMINITA (ARD) Colegiul 1 Senat

 

Olt

APOSTOLICEANU COSMIN-BOGDAN (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

CIRCIU DAN-CRISTIAN (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

KOVACS CAROL-EMIL (ARD) Colegiul 1 Senat

STANCESCU ALINA-MARGARETA (ARD) Colegiul 2 Senat

 

Prahova

BOZIANU NICOLETA-CATALINA (ARD) Colegiul 12 Camera Deputatilor

SEMCU ADRIAN-EMANUIL (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

 

Satu Mare

GHILEA GHEORGHE-SORIN (ARD) Colegiul 2 Senat

 

 

Sibiu

CRETU ILIE (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

FUFEZAN – JIMAN OLIVIU – LAURENTIU (ARD) Colegiul 2 Senat

 

 

Suceava

ARDELEANU SANDA- MARIA (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

MILICI OVIDIU (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor

Timis

ORZA ADRIAN – ROMITA (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

TABARA VALERIU (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

LELESCU TIBERIU – PROCOPIE (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor

MARIES TEODOR (ARD) Colegiul 1 Senat

DAVID GHEORGHE (ARD) Colegiul 2 Senat

 

Tulcea

BALAN LUCIAN DANIEL (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

 

Vaslui

PONEA V. MIHAI (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

MURGEANU L. GHEORGHE-RAZVAN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

CRISTIAN ALEXANDRU BOUREANU (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

 

 

 

Vrancea

BALAS CODRUT-OCTAVIAN (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

MARICA COSTEL FLORIN BEBE (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

 

 

Bucuresti

PRUNA TUDOREL (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

POPESCU DAN-CRISTIAN (ARD) Colegiul 8 Camera Deputatilor

LACATUS MARILENA (ARD) Colegiul 10 Camera Deputatilor

CRISTIAN PETRESCU (ARD) Colegiul 12 Camera Deputatilor

ZATREANU DAN-RADU (ARD) Colegiul 14 Camera Deputatilor

TOMA VERONICA (ARD) Colegiul 17 Camera Deputatilor

UDRISTE GHEORGHE (ARD) Colegiul 25 Camera Deputatilor

VASILE GHERASIM (ARD) Colegiul 1 Senat

 

Diaspora

TOMAC EUGEN (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

LUBANOVICI MIRCEA (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

ROVENTA EUGEN IONEL (ARD) Colegiul 2 Senat

 

Partidul Poporului Dan Diaconescu

Alba

COMSA CORNEL (PPDD ) Colegiul 4 Camera Deputatilor

 

Arges

FULGA SANDA-CRISTINA (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

VISAN NICUSOR (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

DEACONU MIHAI (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

PAUN MARIO OCTAVIAN (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

MAGHINICI EMIL-ADRIAN (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

DUMITRU IOANA-JENICA (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

MARGHIOLU MARIN-LIVIU (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

FULGA MARIAN (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor

MIHAILESCU VASILE (PPDD) Colegiul 9 Camera Deputatilor

DUMITRIU DRAGOS (PPDD) Colegiul 1 Senat

CRISTACHE IULIAN (PPDD) Colegiul 2 Senat

PANDELE SORIN-ANDI (PPDD) Colegiul 3 Senat

SZAKACS MIHAI (PPDD) Colegiul 4 Senat

 

Bacau

ANGELA BOGEA (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

CAUTIS VASILE (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

GIOACAS JANICA (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

SMARANDACHE MIRON (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

IOAN DASCALU (PPDD) Colegiul 10 Camera Deputatilor

VASILE ILIE (PPDD) Colegiul 2 Senat

FLORIN DANILA (PPDD) Colegiul 3 Senat

MARCEL BUJOR (PPDD) Colegiul 4 Senat

Bihor

CURTEAN DORIN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

TITI ZOLTAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

HULEA IOAN (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

TIG PETRU (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

TIRLA ALEXANDRU-MARIUS (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

POPA ALINA (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

POP-BLAGA MARIUS (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

MATEI MIRCEA-LEONTIN (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor

ANTON MELENTIE (PPDD) Colegiul 9 Camera Deputatilor

BOGDAN FLORE (PPDD) Colegiul 1 Senat

MAN RAUL (PPDD) Colegiul 2 Senat

DUMBRAVA VASILE (PPDD) Colegiul 3 Senat

POP-BLAGA ELENA (PPDD) Colegiul 4 Senat

 

Bistrita-Nasaud

UNGUR LUCIAN-ADRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

TODEA STEFAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

CREMENE VASILE (PPDD) Colegiul 2 Senat

 

Botosani

MINCA LILIANA (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

CRISTESCU MARIUS (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

CIUBOTARU GHEORGHE (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

CODREANU DUMITRU (PPDD) Colegiul 1 Senat

Buzau

DUMITRASCU EDUARD – CALIN (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

CONSTANTIN POPA (PPDD) Colegiul 3 Senat

TONI LARY VIOREL (PPDD) Colegiul 2 Senat

MIRCEA COSTACHE (PPDD) Colegiul 1 Senat

 

Constanta

MIHAI TARARACHE (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

BOCAI DUMITRU (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Dambovita

DUMITRU ADRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

DUTA MARIAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

ONEA VALENTIN (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

POPA RADU MIHAI (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

STANESCU MIHAI (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

BURCEA FLORIN (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

ANTONIU FLORIN SILVIU (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

NEAGU ILIE (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor

DOBANDA ION (PPDD) Colegiul 1 Senat

ANA GEORGE BOGDAN (PPDD) Colegiul 2 Senat

MATEI P. ION (PPDD) Colegiul 3 Senat

Giurgiu

CIOBANU LILIANA (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

  

Ialomita

MUSAT GABRIEL (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

CEANU MARIANA (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

 

Iasi

HOPSA FLORIN – ADRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

MORARIU ADRIAN-GEORGEL (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

APOSTOL SILVIU (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

CHEPTANUS FLORIN (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

VOINEA STEFAN-DRAGOS (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

HAUTA MARIAN (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

TARABOANTA IULIAN (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

ANGHELUTA CRISTIAN-MARIAN (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor

OAJDEA VASILE – DANIEL (PPDD) Colegiul 9 Camera Deputatilor

NEDELCU VLAD – NICOLAE (PPDD) Colegiul 10 Camera Deputatilor

HOGEA VLAD – GABRIEL (PPDD) Colegiul 11 Camera Deputatilor

BLAJUT VIOREL-IONEL (PPDD) Colegiul 12 Camera Deputatilor

AGRIGOROAEI IONEL (PPDD) Colegiul 1 Senat

DOBRE TRAIAN (PPDD) Colegiul 2 Senat

FLORESCU CIPRIAN (PPDD) Colegiul 3 Senat

BOCA ADRIAN FLORIN (PPDD) Colegiul 4 Senat

AIVANOAEI CONSTANTIN-ALIN (PPDD) Colegiul 5 Senat

 

Maramures

BALA LIVIU-IOAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

MURESAN DOREL-GRIGORE (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

MANDRA IOAN (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

REVNIC VASILE-MARINEL (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

FONTA NUTU (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

IUGA NICOLAE (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

BUDA IOAN (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

CRISTEA PAMFIL (PPDD) Colegiul 1 Senat

SABO SIMION-DORIN (PPDD) Colegiul 2 Senat

VLASIN VASILE (PPDD) Colegiul 3 Senat

 

Prahova

EZARU CIPRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

SOCOLEANU MARCEL-RADU (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

TANASESCU TUDOR (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

NICULCEA NICOLAE (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

STOICA GHEORGHE (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor

DINESCU DORIN (PPDD) Colegiul 2 Senat

IONITA DAN-AUREL (PPDD) Colegiul 3 Senat

BELLU CLAUDIU-MIHAI (PPDD) Colegiul 4 Senat

MINEA CONSTANTIN GABRIEL (PPDD) Colegiul 5 Senat

 

Satu Mare

BERINDE GIANNY-CATALIN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

HORVAT ALEXANDRU (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

TODORAN ROMULUS-DUMITRU-CODRUT (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

ROKA MARIUS-ANDREI (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

RUSU GRIGORE-MIHAIL (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

CIORBA NICOLAE (PPDD) Colegiul 1 Senat

BARTH DORA FELICIA (PPDD) Colegiul 2 Senat

 

Suceava

MARIN BURACIUC (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

 

Vrancea

NEAGU MURGU (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

 

Bucuresti

MARINESCU MARIAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

BANUTOIU NICOLAE (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

COSMA VIRGIL-MARIAN (PPDD) Colegiul 11 Camera Deputatilor

POPA GRIGORE (PPDD) Colegiul 16 Camera Deputatilor

IFRIM-CHEN MIRCEA (PPDD) Colegiul 17 Camera Deputatilor

FENECHIU CATALIN-DANIEL (PPDD) Colegiul 19 Camera Deputatilor

CHELARU MIRCIA (PPDD) Colegiul 25 Camera Deputatilor

MAXIM TIBERIU (PPDD) Colegiul 26 Camera Deputatilor

FIRICA ANDREI (PPDD) Colegiul 4 Senat

ORHEI OLIVIU-LUCIAN (PPDD) Colegiul 11 Senat

 

Diaspora

MIHALACHE EUGEN COSTINEL (PPDD) Colegiul 1 Senat

 

Partidul Romania Mare

Alba

HUJA BOGDAN NICOLAE (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

CRISAN EMIL (PRM) Colegiul 1 Senat

 

Arad

NEAMTU MANONALITA-RADIANA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

FLORINCUTA ALEXANDRINA (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

 

Arges

BALAN GEORGE (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

 

Bacau

HERCIU MARINEL (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

COJAN PETRU (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

CRISTIA VASILE (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

 

Bihor

STOICA VIOREL (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor

GIRBA VASILE (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

AVRAMESCU NICUSOR (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor

MARCUS IOAN GAVRILA (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor

BARTOS GRIGORE (PRM) Colegiul 8 Camera Deputatilor

ROMOSAN IOAN DOREL (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor

COSMA MIRCEA (PRM) Colegiul 2 Senat

DRECIN DORIN MIHAI (PRM) Colegiul 4 Senat

 

Botosani

CIOBANU BOGDAN-CONSTANTIN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

OSETCHI VLADIMIR (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

GRIGORAS PETRU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor

BOLEA MARIA (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

DRAGOMIR IULIAN (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor

FRUNZETE IOAN (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

HUTUL FLORIN (PRM) Colegiul 1 Senat

STOLNICEANU SERGIU (PRM) Colegiul 2 Senat

CALIN STROE (PRM) Colegiul 3 Senat

 

Brasov

PETRASCO VASILE (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

 

Buzau

SPIREA ION – OVIDIU (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

COSTEA IONUT – DANIEL (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

SAVA CONSTANTIN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor

CONSTANTINESCU EUGEN – MARIUS (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

MIRICA GHEORGHE (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor

BUGA – SFINTES VASILICA – EDMOND (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

CRISTESCU CONSTANTIN (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor

POPOIU FANEL (PRM) Colegiul 1 Senat

TACHE CONSTANTIN (PRM) Colegiul 2 Senat

PREDA TEODOR (PRM) Colegiul 3 Senat

 

Calarasi

SIN VALENTIN (PRM) Colegiul / Camera Deputatilor

 

Caras-Severin

DEMETROVICI FLORIN-IONEL (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

CIONCA IUSTIN (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

BRANZEI NELU FLORIN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor

DUMITRU PARVULESCU (PRM) Colegiul 1 Senat

ALMASAN NICOLAE (PRM) Colegiul 2 Senat

 

Cluj

NICOARA DAN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

MAJA CORNEL (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

DIMA ALEXANDRU (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor

FUNAR GHEORGHE (PRM) Colegiul 1 Senat

DANCIU ION PAVEL (PRM) Colegiul 3 Senat

IURIAN MIHAI (PRM) Colegiul 4 Senat

Galati

CHICULITA CRISTINEL (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

SAVA CLEMANSA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

NECULITA VERGIL (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor

IFRIM VANGHELE (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

CALIN NESTOR (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor

RACHITOSU ANISOARA (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor

CONDRACHE ION (PRM) Colegiul 1 Senat

SECHILA GIGI (PRM) Colegiul 3 Senat

MARIN COSTEL (PRM) Colegiul 4 Senat

 

Giurgiu

TEODORESCU VALERIU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor

CAPALNAS GAVRIL – EMIL (PRM) Colegiul 2 Senat

 

Hunedoara

POENAR IOAN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

ANGHEL MARIANA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

ANDRIONI ALIN- CONSTANTIN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor

SCHIOPU IOAN- DOREL (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

ANDRONACHE EMANOEL (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor

IONESCU TUDOR (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

ROMANESCU CLAUDIU- GRIGORE (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor

RADOI MIRCEA- MARIAN (PRM) Colegiul 1 Senat

POENAR CORNEL (PRM) Colegiul 2 Senat

SICOE VIRGIL (PRM) Colegiul 3 Senat

 

Iasi

LUPULEASA MIHAI-DANIEL (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

ZAMFIR CIPRIAN (PRM) Colegiul 4 Senat

Mehedinti

GORUN CONSTANTIN (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

LACATUSU ION (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor

DASCALU STEFAN (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

DRAGHIA STEFAN- DANIEL (PRM) Colegiul 1 Senat

CRISTEL ROBERT (PRM) Colegiul 2 Senat

 

Mures

AMZA MARGARIT-CONSTANTIN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

AVRAM IOAN-FLORIN (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

HURDUGACI EMANOIL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor

JIRCAN IOAN (PRM) Colegiul 8 Camera Deputatilor

DRAGULET RAZVAN-LAURENTIU (PRM) Colegiul 1 Senat

PADUREAN SORIN-POMPEI (PRM) Colegiul 2 Senat

DIACONESCU MARIA (PRM) Colegiul 4 Senat

 

Neamt

PANAINTESCU CONSTANTIN – ROMEO (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

CRETU NICULINA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

ATANASIU CRISTIAN – STEFAN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor

ENACHE VASILE – DANIEL (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

BACOSCA MAGDA REMUS (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor

BADEA DUMITRU (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

GRIGORAS EUGEN – PAUL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor

NECULA COSTICA (PRM) Colegiul 8 Camera Deputatilor

CRETU CONSTANTIN (PRM) Colegiul 1 Senat

ISACHE DOINITA (PRM) Colegiul 2 Senat

ASAFTEI ION (PRM) Colegiul 3 Senat

 

Prahova

NEACSU ALEXANDRU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor

PASCUT SPIRACHE (PRM) Colegiul 10 Camera Deputatilor

LUCA VASILE (PRM) Colegiul 12 Camera Deputatilor

CRAESCU SILVIU (PRM) Colegiul 1 Senat

Sibiu

ROTARESCU EUGEN – NICOLAE (PRM) Colegiul 3 Senat

 

Suceava

JURAVLEA PETRU (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

CUCIUREANU OVIDIU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor

MERCORE PARASCHIVA (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

ANDREI STEFAN (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor

OHMT CARMEN-LAURA (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

CUREA IONEL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor

ACATRINEI STELA (PRM) Colegiul 1 Senat

ACATRINEI GHEORGHE (PRM) Colegiul 2 Senat

MAGAZIN BRINDUSA (PRM) Colegiul 3 Senat

 

Teleorman

NICULAE MARZAN (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

 

Valcea

BATAGAN MARIUS (PRM) Colegiul 1 Senat

 

Bucuresti

BALAN CONSTANTIN (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

VULPOIU DOREL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor

PRELIPCEANU LUDMILA IOANA (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor

LUNGU RUXANDRA- GEORGETA (PRM) Colegiul 10 Camera Deputatilor

UTA ION (PRM) Colegiul 12 Camera Deputatilor

SERBAN MARIANA (PRM) Colegiul 18 Camera Deputatilor

CANTEA ION (PRM) Colegiul 19 Camera Deputatilor

BADINICI MARIAN-FLORIN-CORNELIU (PRM) Colegiul 20 Camera Deputatilor

RADU ADRIAN (PRM) Colegiul 21 Camera Deputatilor

STRAUNEANU-GANGUT SORIN (PRM) Colegiul 23 Camera Deputatilor

POPESCU ADRIAN (PRM) Colegiul 24 Camera Deputatilor

BALDEA IOAN (PRM) Colegiul 27 Camera Deputatilor

DOBRESCU SEBASTIAN (PRM) Colegiul 1 Senat

DUTA GHEORGHE MARCEL (PRM) Colegiul 2 Senat

STRAINU EMIL (PRM) Colegiul 6 Senat

BOSCA GRIGORE (PRM) Colegiul 7 Senat

DOBRESCU DANUT VASILE (PRM) Colegiul 8 Senat

LAZARESCU NICULINA (PRM) Colegiul 9 Senat

ZAMFIRESCU DAN-DUMITRU (PRM) Colegiul 10 Senat

IANCU GHEORGHE (PRM) Colegiul 11 Senat

GHINULESCU OLIMPIU (PRM) Colegiul 12 Senat

 

Diaspora

EMCIUC NATALIA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

 

Partidul Ecologist Roman

Arad

BEJ IOAN-MARIUS (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor

MATICA CAMELIA-EMILIA (PER) Colegiul 5 Camera Deputatilor

AILOAIE GHEORGHE (PER) Colegiul 2 Senat

Arges

TANASE NICOLAE-MARCEL (PER) Colegiul 3 Camera Deputatilor

DUMITRICA ANDREI (PER) Colegiul 9 Camera Deputatilor

SIMA CRISTIANA (PER) Colegiul 2 Senat

SIMA VIRGIL (PER) Colegiul 3 Senat

Bacau

CONSTANTINESCU EDUARD-CATALIN (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Bistrita-Nasaud

MARZA IOAN TEODOR (PER) Colegiul 2 Camera Deputatilor

 

Botosani

PETRU FILIP (PER) Colegiul 1 Camera Deputatilor

NELU CONOVARIU (PER) Colegiul 2 Camera Deputatilor

IONEL ONICIUC (PER) Colegiul 3 Camera Deputatilor

MIRCEA CRISTIAN HRIMIUC (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor

SERGIU ZVANCA (PER) Colegiul 5 Camera Deputatilor

BOGDAN MOROSANU (PER) Colegiul 6 Camera Deputatilor

CONSTANTIN CATALIN ALEXIE (PER) Colegiul 1 Senat

GHEORGHE IAVORENCIUC (PER) Colegiul 2 Senat

 

Covasna

TAMAS VASILE-ANTONIE (PER) Colegiul 1 Camera Deputatilor

Ialomita

RADU PAROS MIHAITA (PER) Colegiul / Senat

Iasi

PASLARU CONSTANTIN (PER) Colegiul 7 Camera Deputatilor

CONSTANTINESCU RAZVAN (PER) Colegiul 10 Camera Deputatilor

TATARU GICA SEBASTIAN (PER) Colegiul 9 Camera Deputatilor

Diaspora

GHITA NICULITA (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor

 

Partidul National Democrat Crestin

SAMOILA PIRAU (Colegiul 3 Senat – Diaspora)

 

Partidului Social Democrat al Muncitorilor

GHEORGHE JINGA (Colegiul 4 Senat – Arges)

 

Partidul Alianta Socialista

IOAN BRANDUSE (Colegiul 4 Senat – Hunedoara)

 

Independenti

ADRIAN GOCIU (Colegiul 4 Camera Deputatilor – Timis)

 

Minoritatile nationale

MIRCOVICI NICULAE – Uniunea Bulgara din Banat – Romania

IBRAHIM IUSEIN – Uniunea Democrata Turca din Romania

GVOZDENOVICI SLAVOMIR– Uniunea Sarbilor din Romania

(Sursa: http://www.nasul.tv/2012/12/05/platforma-civica-actiunea-2012-462-candidati-au-semnat-pactul-unirea-basarabia/)

Alba 24: Pactul pentru Basarabia a fost semnat de 462 candidați la parlamentare. Opt dintre aceștia sunt din Alba!

Reprezentanţii Platformei Civice Acţiunea 2012 au transmis, într-un comunicat, că 462 de candidaţi la alegerile parlamentare au semnat Pactul pentru Basarabia. Potrivit acestora, unirea nu are culoare politică, iar candidaţii consideră că aceasta trebuie să fie prioritate naţională. Printre cei care au fost nominalizaţi că au semnat Pactul se află opt politicieni din Alba.

Apariţii publice în care să susţină reunirea celor două state şi recunoaşterea existenţei unui singur popor pe ambele maluri ale Prutului, garantarea securităţii Republicii Moldova de către statul român și partenerii săi internaţionali, în cazul unei agresiuni externe, finalizarea procedurilor de adoptare a zilei de 31 august (Ziua Limbii Române) ca sărbătoare legală şi compatibilizarea legislativă dintre România şi Republica Moldova sunt câteva dintre solicitările societăţii civile, pe care cei 462 de candidaţi şi-au propus să le îndeplinească, potrivit surselor citate.

Candidații din Alba care susţin unirea României cu Basarabia, menţionaţi în comunicatul transmis de Platforma Civică Acţiunea 2012 sunt: Dorin Gheorghe Nistor (ARD) – candidat pentru Colegiul 1 Camera Deputatilor, Ioan Fulea (ARD) – Colegiul 3 Camera Deputaţilor, Corneliu Olar (ARD) – Colegiul 5 Camera Deputatilor, Alexandru Pereș (ARD) – Colegiul 2 Senat, Călin Potor (USL) – Colegiul 1 Camera Deputaţilor, Cornel Comșa (PP-DD ) – Colegiul 4 Camera Deputatilor, Bogdan Nicolae Huja (PRM) – Colegiul 1 Camera Deputaţilor și Emil Crişan (PRM) – Colegiul 1 Senat.

(Sursa: http://alba24.ro/pactul-pentru-basarabia-a-fost-semnat-de-462-candidati-la-parlamentare-opt-dintre-acestia-sunt-din-alba-150653.html)

Moldova.org: Circa 500 de candidaţi la alegerile din România au semnat pentru unire!

462 de candidaţi la alegerile parlamentare din România au semnat Pactul pentru Basarabia. Potrivit informaţiei oferite de Platforma Civică Acţiunea 2012, candidaţii care au semnat Pactul pentru Basarabia urmează să ia măsurile necesare pentru a contribui la procesul unirii cu România.

Astfel, conform prevederilor pactului, candidaţii îşi propun să îndeplinească acţiuni precum apariţii publice în care să susţină unirea, garantarea securităţii Republicii Moldova de către statul român şi partenerii internaţionali, în cazul unei agresiuni externe, finalizarea procedurilor de adoptare a zilei de 31 august, Ziua Limbii Române, ca sărbătoare legală şi altele.

Amintim că alegerile parlamentare din România vor avea loc pe 9 decembrie.

(Sursa: http://politicom.moldova.org/news/circa-500-de-candidai-la-alegerile-din-romnia-au-semnat-pentru-unire-234278-rom.html)

 

InfoPrut: Vezi aici lista celor 462 de semnatari ai Pactului pentru Basarabia!

462 de candidaţi au semnat, până în prezent, Pactul pentru Basarabia şi au dat asigurări că vor lua toate măsurile necesare pentru a contribui la procesul unificării României cu Basarabia.

Potrivit unui comunicat de presă al Platformei Civice Acțiunea 2012, cei 462 de candidaţi şi-au propus să îndeplinească solicitările societății civile cu privire la unificarea celor două state românești, printre acestea fiind: apariţii publice în care să susţină reunirea celor două state româneşti şi recunoaşterea existenţei unui singur popor pe ambele maluri ale Prutului, garantarea securităţii Republicii Moldova de către statul român si partenerii săi internaţionali, în cazul unei agresiuni externe, finalizarea procedurilor de adoptare a zilei de 31 august (Ziua Limbii Române) ca sărbătoare legală şi compatibilizarea legislativă dintre România şi Republica Moldova.

Redăm în continuare lista completă a candidaților semnatari:

Uniunea Social-Liberală
Alba
CĂLIN POTOR (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
Arad
MĂDUŢA FLAVIUS – LUIGI (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
ARDELEAN LIA (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor
GALIŞ FLORIN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CALIMENTE MIHĂIŢĂ (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor
LUCA CIPRIAN – FLORIN (USL) Colegiul 5 Camera Deputatilor
CĂPRAR DOREL – GHEORGHE (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor
MARIAN OVIDIU (USL) Colegiul 1 Senat
POPA DOREL (USL) Colegiul 3 Senat

Arges
NICOLESCU THEODOR- CĂTĂLIN (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor
GEREA ANDREI-DOMINIC (USL) Colegiul 8 Camera Deputatilor

Bacau
CIUBOTARU LUCIAN-MANUEL (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ŞOVA LUCIAN (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Bihor
COSTIN GHEORGHE – (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Bistrita-Nasaud
SUCIU VASILE-DANIEL (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Botosani
GIREADĂ DUMITRU-VERGINEL (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CIOFU TAMARA-DORINA (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor
FEDEROVICI DOINA-ELENA (USL) Colegiul 1 Senat
GRIGORAŞ VIOREL (USL) Colegiul 3 Senat

Buzau
SCUTARU ADRIAN-GEORGE (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor

Caras-severin
BENGA IOAN (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
TABUGAN ION (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
DURUŢ AUREL (USL) Colegiul 1 Senat

Cluj
POPA IRIMIE (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor
ZLATI RADU (USL) Colegiul 5 Camera Deputatilor
GIURGIU MIRCIA (USL) Colegiul 5 Senat
NICOARĂ MARIUS-PETRE (USL) Colegiul 3 Senat

Constanta
REMUS CERNEA (USL) Colegiul 9 Camera Deputatilor

Covasna
SUCIU DAN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Dambovita
SAVOIU IONUȚ-CRISTIAN (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor

Dolj
VASILESCU NICOLAE (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Giurgiu
NICOLAE FLORIAN (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
BĂDĂLĂU NICULAE (USL) Colegiul 1 Senat
ANTON MARIN (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Ialomita
GĂINĂ MIHĂIŢĂ (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Iasi
STANCIU ANGHEL (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CRĂCIUNESCU GRIGORE (USL) Colegiul 11 Camera Deputatilor
VOSGANIAN VARUJAN (USL) Colegiul 1 Senat

Ilfov
THUMA HUBERT PETRU STEFAN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Maramures
BERCI VASILE (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor

Neamt
ŢAPU NAZARE EUGEN (USL) Colegiul 1 Senat
BUMBU OCTAVIAN-LIVIU (USL) Colegiul 3 Senat

Prahova
NICOLAE ALEXANDRI (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor
MITU AUGUSTIN-CONSTANTIN (USL) Colegiul 5 Senat

Sibiu
ORLĂŢAN FLORIN – IOAN (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Teleorman
Timotei Stuparu (USL) Colegiul 3 Senat

Timis
CRISTIAN HORIA (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
RADUCANU ION (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor
COSTA COSMIN (USL) Colegiul 5 Camera Deputatilor
STRAGEA SORIN (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor
COVACI DOREL (USL) Colegiul 9 Camera Deputatilor
SUCIU MATEI (USL) Colegiul 3 Senat

Vaslui
SILISTRU DOINA (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CIURARIU FLORIN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
SOLOMON ADRIAN (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Valcea
VLĂDOIU AUREL (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor
MAZILU GHEORGHE CONSTANTIN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
Bucuresti
ORBAN LUDOVIC (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
NASSAR RODICA (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor
MIHĂILESCU ION-BOGDAN (USL) Colegiul 28 Camera Deputatilor
CIORBEA VICTOR (USL) Colegiul 7 Senat
CROITORU CĂTĂLIN (USL) Colegiul 9 Senat
Diaspora
VICTOR ALEXEEV (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Alianţa România Dreaptă
Alba
DORIN GHEORGHE NISTOR (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
IOAN FULEA (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CORNELIU OLAR (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor ALBA
PERES ALEXANDRU (ARD) Colegiul 2 Senat

Arad
SECULICI GHEORGHE (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
GÕNDÕR MARIUS-SORIN (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CIONCA-ARGHIR IUSTIN-MARINEL (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
IGAŞ TRAIAN-CONSTANTIN (ARD) Colegiul 3 Senat

Arges
Stan Ana (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
ȘUVAR VALENTIN INGRIND (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
GAVRILESCU NICOLAE (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
ALECSEI GHEORGHE (ARD) Colegiul 1 Senat
VISINESCU IONEL (ARD) Colegiul 2 Senat Arges

Bacau
MIHĂILĂ PETRICĂ (ARD) Colegiul 10 Camera Deputatilor
ADRIAN POPESCU (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
MARIAN ION (ARD) Colegiul 2 Senat
BUSUION IULIAN (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
CURELEA IOAN COSMIN (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor

Bihor
AVRIGEANU IONEL – (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
COSTE MARINA ADELINA (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Bistrita-Nasaud
MARC VASILE (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Botosani
POPA MANUEL (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
SAUCĂ MARIANA-MIRELA (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
IACOB-STRUGARU STELICĂ (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
ROMAN CRISTIAN-CONSTANTIN (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
ALECSANDRU GABRIEL-AUGUSTIN (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
VÂSCU MIHAI-BOGDAN (ARD) Colegiul 1 Senat
FĂGĂRĂŞIAN VALENTIN-ILIE (ARD) Colegiul 2 Senat
HUMELNICU AUGUSTIN-DANIEL (ARD) Colegiul 3 Senat

Brasov
GABOR ALEXANDRU-ADRIAN (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
OPRICĂ FLORENTIN-ADRIAN (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

Braila
IVAN LUCIAN (ARD) Colegiul 1 Senat
ŞTEFĂNESCU MIHAIL (ARD) Colegiul 2 Senat

Buzau
COMAN ION (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
VĂSII GAVRIL (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
ALECU VALERIU (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
STOIAN FLORINA (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
NASTEA IOAN (ARD) Colegiul 1 Senat
BEGANU PAUL (ARD) Colegiul 2 Senat

Calarasi
IURAŞCU ADRIAN-ŞTEFAN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
MUŞAT EMIL (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

Caras-Severin
STĂNESCU ALEXANDRU (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
ION GOGA (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
MĂNESCU TIBERIU-ŞTEFAN (ARD) Colegiul 2 Senat

Cluj
CĂLIAN PETRU (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
GURZĂU ADRIAN (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Constanta
IORGUS ZANFIR (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
CULETU DANUT (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
CHIRU GIGI CHRISTIAN (ARD) Colegiul 4 Senat
SERBAN TUDOR (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Covasna
RADU ROBERT SORIN (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
COMĂNECI LIVIU VASILE (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
GHEORGHE ION (ARD) Colegiul 1 Senat
STRĂCHINARU PETRE (ARD) Colegiul 2 Senat

Dolj
MÂNDREA LAURENŢIU MIHAI (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Galati
AXENIE CARMEN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
TURCU MIHAI (ARD) Colegiul 4 Senat

Giurgiu
TEODOR CRISTIAN (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
NEAGU MIHAI (ARD) Colegiul 1 Senat

Harghita
RUNCAN PETRU (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

Hunedoara
IOSIF BLAGA (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
PRALA STEFAN (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
NICUŞOR EDUARD ŞTEFAN (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
RAILEANU ILCU (ARD) Colegiul 3 Senat

Ialomita
BARCARI RODICA – LUMINIŢA (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
BEGAN NICULAE (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
GHEORGHE TINEL (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
PANŢURU TUDOR (ARD) Colegiul 1 Senat

Iasi
DRAGOMIR TOMASESCHI (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MOVILĂ PETRU (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
URSANU RADU-IONEL (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
PĂDURARU NICUŞOR (ARD) Colegiul 12 Camera Deputatilor
FĂTU CONSTANTIN (ARD) Colegiul 2 Senat

Maramures
TALPOŞ OVIDIU – ANTON (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
TIMIŞ VASILE (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
DĂNCUŞ IOAN – DORU (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Mehedinti
POPESCU BABEANU CONSTANTIN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
Mures
TODORAN LIVIU-EMIL-NICU (ARD) Colegiul 8 Camera Deputatilor

Neamt
VÎRLAN GEORGETA – LUMINIŢA (ARD) Colegiul 1 Senat

Olt
APOSTOLICEANU COSMIN-BOGDAN (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CÎRCIU DAN-CRISTIAN (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
KOVACS CAROL-EMIL (ARD) Colegiul 1 Senat
STĂNCESCU ALINA-MARGARETA (ARD) Colegiul 2 Senat

Prahova
BOZIANU NICOLETA-CĂTĂLINA (ARD) Colegiul 12 Camera Deputatilor
SEMCU ADRIAN-EMANUIL (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Satu Mare
GHILEA GHEORGHE-SORIN (ARD) Colegiul 2 Senat

Sibiu
CREŢU ILIE (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
FUFEZAN – JIMAN OLIVIU – LAURENŢIU (ARD) Colegiul 2 Senat

Suceava
ARDELEANU SANDA- MARIA (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MILICI OVIDIU (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
Timis
ORZA ADRIAN – ROMIȚĂ (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
TABĂRĂ VALERIU (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
LELESCU TIBERIU – PROCOPIE (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
MARIES TEODOR (ARD) Colegiul 1 Senat
DAVID GHEORGHE (ARD) Colegiul 2 Senat

Tulcea
BALAN LUCIAN DANIEL (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Vaslui
PONEA V. MIHAI (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
MURGEANU L. GHEORGHE-RĂZVAN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CRISTIAN ALEXANDRU BOUREANU (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Vrancea
BALAŞ CODRUŢ-OCTAVIAN (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MARICA COSTEL FLORIN BEBE (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Bucuresti
PRUNĂ TUDOREL (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
POPESCU DAN-CRISTIAN (ARD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
LĂCĂTUŞ MARILENA (ARD) Colegiul 10 Camera Deputatilor
CRISTIAN PETRESCU (ARD) Colegiul 12 Camera Deputatilor
ZĂTREANU DAN-RADU (ARD) Colegiul 14 Camera Deputatilor
TOMA VERONICA (ARD) Colegiul 17 Camera Deputatilor
UDRIŞTE GHEORGHE (ARD) Colegiul 25 Camera Deputatilor
VASILE GHERASIM (ARD) Colegiul 1 Senat

Diaspora
TOMAC EUGEN (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
LUBANOVICI MIRCEA (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ROVENTA EUGEN IONEL (ARD) Colegiul 2 Senat

Partidul Poporului Dan Diaconescu
Alba
COMSA CORNEL (PPDD ) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Arges
FULGA SANDA-CRISTINA (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
VIŞAN NICUŞOR (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
DEACONU MIHAI (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
PĂUN MARIO OCTAVIAN (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
MAGHINICI EMIL-ADRIAN (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
DUMITRU IOANA-JENICA (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
MARGHIOLU MARIN-LIVIU (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
FULGA MARIAN (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
MIHĂILESCU VASILE (PPDD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
DUMITRIU DRAGOŞ (PPDD) Colegiul 1 Senat
CRISTACHE IULIAN (PPDD) Colegiul 2 Senat
PANDELE SORIN-ANDI (PPDD) Colegiul 3 Senat
SZAKACS MIHAI (PPDD) Colegiul 4 Senat

Bacau
ANGELA BOGEA (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CAUTIS VASILE (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
GIOACAS JANICA (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
SMARANDACHE MIRON (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
IOAN DASCALU (PPDD) Colegiul 10 Camera Deputatilor
VASILE ILIE (PPDD) Colegiul 2 Senat
FLORIN DANILA (PPDD) Colegiul 3 Senat
MARCEL BUJOR (PPDD) Colegiul 4 Senat
Bihor
CURTEAN DORIN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
TITI ZOLTAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
HULEA IOAN (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ŢIG PETRU (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
TIRLA ALEXANDRU-MARIUS (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
POPA ALINA (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
POP-BLAGA MARIUS (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
MATEI MIRCEA-LEONTIN (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
ANTON MELENTIE (PPDD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
BOGDAN FLORE (PPDD) Colegiul 1 Senat
MAN RAUL (PPDD) Colegiul 2 Senat
DUMBRAVĂ VASILE (PPDD) Colegiul 3 Senat
POP-BLAGA ELENA (PPDD) Colegiul 4 Senat

Bistrita-Nasaud
UNGUR LUCIAN-ADRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
TODEA ŞTEFAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
CREMENE VASILE (PPDD) Colegiul 2 Senat

Botosani
MINCĂ LILIANA (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CRISTESCU MARIUS (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
CIUBOTARU GHEORGHE (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CODREANU DUMITRU (PPDD) Colegiul 1 Senat

Buzau
DUMITRAŞCU EDUARD – CĂLIN (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
CONSTANTIN POPA (PPDD) Colegiul 3 Senat
TONI LARY VIOREL (PPDD) Colegiul 2 Senat
MIRCEA COSTACHE (PPDD) Colegiul 1 Senat

Constanta
MIHAI TARARACHE (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
BOCAI DUMITRU (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Dambovita
DUMITRU ADRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
DUȚĂ MARIAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
ONEA VALENTIN (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
POPA RADU MIHAI (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
STĂNESCU MIHAI (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
BURCEA FLORIN (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
ANTONIU FLORIN SILVIU (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
NEAGU ILIE (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
DOBÂNDĂ ION (PPDD) Colegiul 1 Senat
ANA GEORGE BOGDAN (PPDD) Colegiul 2 Senat
MATEI P. ION (PPDD) Colegiul 3 Senat

Giurgiu
CIOBANU LILIANA (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Ialomita
MUŞAT GABRIEL (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
CEANU MARIANA (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Iasi
HOPŞA FLORIN – ADRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MORARIU ADRIAN-GEORGEL (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
APOSTOL SILVIU (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CHEPTĂNUŞ FLORIN (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
VOINEA ŞTEFAN-DRAGOŞ (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
HAUTĂ MARIAN (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
TĂRĂBOANŢĂ IULIAN (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
ANGHELUŢĂ CRISTIAN-MARIAN (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
OAJDEA VASILE – DANIEL (PPDD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
NEDELCU VLAD – NICOLAE (PPDD) Colegiul 10 Camera Deputatilor
HOGEA VLAD – GABRIEL (PPDD) Colegiul 11 Camera Deputatilor
BLĂJUŢ VIOREL-IONEL (PPDD) Colegiul 12 Camera Deputatilor
AGRIGOROAEI IONEL (PPDD) Colegiul 1 Senat
DOBRE TRAIAN (PPDD) Colegiul 2 Senat
FLORESCU CIPRIAN (PPDD) Colegiul 3 Senat
BOCA ADRIAN FLORIN (PPDD) Colegiul 4 Senat
AIVĂNOAEI CONSTANTIN-ALIN (PPDD) Colegiul 5 Senat

Maramures
BALA LIVIU-IOAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MUREȘAN DOREL-GRIGORE (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
MANDRA IOAN (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
REVNIC VASILE-MARINEL (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
FONTA NUȚU (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
IUGA NICOLAE (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
BUDA IOAN (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
CRISTEA PAMFIL (PPDD) Colegiul 1 Senat
SABO SIMION-DORIN (PPDD) Colegiul 2 Senat
VLAȘIN VASILE (PPDD) Colegiul 3 Senat

Prahova
EZARU CIPRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
SOCOLEANU MARCEL-RADU (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
TĂNĂSESCU TUDOR (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
NICULCEA NICOLAE (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
STOICA GHEORGHE (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
DINESCU DORIN (PPDD) Colegiul 2 Senat
IONIŢĂ DAN-AUREL (PPDD) Colegiul 3 Senat
BELLU CLAUDIU-MIHAI (PPDD) Colegiul 4 Senat
MINEA CONSTANTIN GABRIEL (PPDD) Colegiul 5 Senat

Satu Mare
BERINDE GIANNY-CĂTĂLIN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
HORVAT ALEXANDRU (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
TODORAN ROMULUS-DUMITRU-CODRUŢ (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ROKA MARIUS-ANDREI (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
RUSU GRIGORE-MIHAIL (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
CIORBA NICOLAE (PPDD) Colegiul 1 Senat
BARTH DORA FELICIA (PPDD) Colegiul 2 Senat

Suceava
MARIN BURACIUC (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Vrancea
NEAGU MURGU (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

Bucuresti
MARINESCU MARIAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
BĂNUŢOIU NICOLAE (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
COSMA VIRGIL-MARIAN (PPDD) Colegiul 11 Camera Deputatilor
POPA GRIGORE (PPDD) Colegiul 16 Camera Deputatilor
IFRIM-CHEN MIRCEA (PPDD) Colegiul 17 Camera Deputatilor
FENECHIU CĂTĂLIN-DANIEL (PPDD) Colegiul 19 Camera Deputatilor
CHELARU MIRCIA (PPDD) Colegiul 25 Camera Deputatilor
MAXIM TIBERIU (PPDD) Colegiul 26 Camera Deputatilor
FIRICĂ ANDREI (PPDD) Colegiul 4 Senat
ORHEI OLIVIU-LUCIAN (PPDD) Colegiul 11 Senat

Diaspora
MIHALACHE EUGEN COSTINEL (PPDD) Colegiul 1 Senat
GHEORGHE VIȚĂ (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputaților

Partidul România Mare
Alba
HUJA BOGDAN NICOLAE (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CRISAN EMIL (PRM) Colegiul 1 Senat
Arad
NEAMŢU MANONALITA-RADIANA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
FLORINCUTA ALEXANDRINA (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Arges
BĂLAN GEORGE (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

Bacau
HERCIU MARINEL (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
COJAN PETRU (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
CRISTIA VASILE (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Bihor
STOICA VIOREL (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
GÎRBA VASILE (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
AVRAMESCU NICUŞOR (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
MĂRCUŞ IOAN GAVRILĂ (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
BARTOŞ GRIGORE (PRM) Colegiul 8 Camera Deputatilor
ROMOŞAN IOAN DOREL (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor
COSMA MIRCEA (PRM) Colegiul 2 Senat
DRECIN DORIN MIHAI (PRM) Colegiul 4 Senat

Botosani
CIOBANU BOGDAN-CONSTANTIN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
OSEŢCHI VLADIMIR (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
GRIGORAŞ PETRU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
BOLEA MARIA (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
DRAGOMIR IULIAN (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
FRUNZETE IOAN (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
HUŢUL FLORIN (PRM) Colegiul 1 Senat
STOLNICEANU SERGIU (PRM) Colegiul 2 Senat
CĂLIN STROE (PRM) Colegiul 3 Senat

Brasov
PETRAŞCO VASILE (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Buzau
SPIREA ION – OVIDIU (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
COSTEA IONUŢ – DANIEL (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
SAVA CONSTANTIN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CONSTANTINESCU EUGEN – MARIUS (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
MIRICĂ GHEORGHE (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
BUGA – SFINTEȘ VASILICĂ – EDMOND (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CRISTESCU CONSTANTIN (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
POPOIU FĂNEL (PRM) Colegiul 1 Senat
TACHE CONSTANTIN (PRM) Colegiul 2 Senat
PREDA TEODOR (PRM) Colegiul 3 Senat

Calarasi
SIN VALENTIN (PRM) Colegiul / Camera Deputatilor

Caras-Severin
DEMETROVICI FLORIN-IONEL (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CIONCA IUSTIN (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
BRÂNZEI NELU FLORIN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
DUMITRU PARVULESCU (PRM) Colegiul 1 Senat
ALMASAN NICOLAE (PRM) Colegiul 2 Senat

Cluj
NICOARĂ DAN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MAJA CORNEL (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
DIMA ALEXANDRU (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor
FUNAR GHEORGHE (PRM) Colegiul 1 Senat
DANCIU ION PAVEL (PRM) Colegiul 3 Senat
IURIAN MIHAI (PRM) Colegiul 4 Senat
Galati
CHICULITA CRISTINEL (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
SAVA CLEMANSA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
NECULITA VERGIL (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
IFRIM VANGHELE (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CALIN NESTOR (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
RACHITOSU ANISOARA (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor
CONDRACHE ION (PRM) Colegiul 1 Senat
SECHILA GIGI (PRM) Colegiul 3 Senat
MARIN COSTEL (PRM) Colegiul 4 Senat

Giurgiu
TEODORESCU VALERIU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CĂPÂLNAŞ GAVRIL – EMIL (PRM) Colegiul 2 Senat

Hunedoara
POENAR IOAN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
ANGHEL MARIANA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
ANDRIONI ALIN- CONSTANTIN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ŞCHIOPU IOAN- DOREL (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
ANDRONACHE EMANOEL (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
IONESCU TUDOR (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
ROMANESCU CLAUDIU- GRIGORE (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
RĂDOI MIRCEA- MARIAN (PRM) Colegiul 1 Senat
POENAR CORNEL (PRM) Colegiul 2 Senat
SICOE VIRGIL (PRM) Colegiul 3 Senat

Iasi
LUPULEASA MIHAI-DANIEL (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
ZAMFIR CIPRIAN (PRM) Colegiul 4 Senat

Mehedinti
GORUN CONSTANTIN (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
LĂCĂTUŞU ION (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
DASCĂLU ŞTEFAN (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
DRĂGHIA ŞTEFAN- DANIEL (PRM) Colegiul 1 Senat
CRISTEL ROBERT (PRM) Colegiul 2 Senat

Mures
AMZA MĂRGĂRIT-CONSTANTIN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
AVRAM IOAN-FLORIN (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
HURDUGACI EMANOIL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
JÎRCAN IOAN (PRM) Colegiul 8 Camera Deputatilor
DRĂGULEŢ RĂZVAN-LAURENŢIU (PRM) Colegiul 1 Senat
PĂDUREAN SORIN-POMPEI (PRM) Colegiul 2 Senat
DIACONESCU MARIA (PRM) Colegiul 4 Senat

Neamt
PANAINTESCU CONSTANTIN – ROMEO (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CREŢU NICULINA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
ATANASIU CRISTIAN – ŞTEFAN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ENACHE VASILE – DANIEL (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
BACOŞCĂ MAGDA REMUS (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
BADEA DUMITRU (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
GRIGORAŞ EUGEN – PAUL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
NECULA COSTICĂ (PRM) Colegiul 8 Camera Deputatilor
CREŢU CONSTANTIN (PRM) Colegiul 1 Senat
ISACHE DOINIŢA (PRM) Colegiul 2 Senat
ASAFTEI ION (PRM) Colegiul 3 Senat

Prahova
NEACŞU ALEXANDRU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
PĂSCUŢ SPIRACHE (PRM) Colegiul 10 Camera Deputatilor
LUCA VASILE (PRM) Colegiul 12 Camera Deputatilor
CRĂESCU SILVIU (PRM) Colegiul 1 Senat

Sibiu
ROTĂRESCU EUGEN – NICOLAE (PRM) Colegiul 3 Senat

Suceava
JURAVLEA PETRU (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CUCIUREANU OVIDIU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
MERCORE PARASCHIVA (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
ANDREI ŞTEFAN (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
OHMT CARMEN-LAURA (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CUREA IONEL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
ACATRINEI STELA (PRM) Colegiul 1 Senat
ACATRINEI GHEORGHE (PRM) Colegiul 2 Senat
MAGAZIN BRÎNDUŞA (PRM) Colegiul 3 Senat

Teleorman
NICULAE MARZAN (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Valcea
BATAGAN MARIUS (PRM) Colegiul 1 Senat

Bucuresti
BALAN CONSTANTIN (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
VULPOIU DOREL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
PRELIPCEANU LUDMILA IOANA (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor
LUNGU RUXANDRA- GEORGETA (PRM) Colegiul 10 Camera Deputatilor
UŢĂ ION (PRM) Colegiul 12 Camera Deputatilor
ŞERBAN MARIANA (PRM) Colegiul 18 Camera Deputatilor
CANTEA ION (PRM) Colegiul 19 Camera Deputatilor
BĂDINICI MARIAN-FLORIN-CORNELIU (PRM) Colegiul 20 Camera Deputatilor
RADU ADRIAN (PRM) Colegiul 21 Camera Deputatilor
STRĂUNEANU-GĂNGUȚ SORIN (PRM) Colegiul 23 Camera Deputatilor
POPESCU ADRIAN (PRM) Colegiul 24 Camera Deputatilor
BÂLDEA IOAN (PRM) Colegiul 27 Camera Deputatilor
DOBRESCU SEBASTIAN (PRM) Colegiul 1 Senat
DUȚĂ GHEORGHE MARCEL (PRM) Colegiul 2 Senat
STRĂINU EMIL (PRM) Colegiul 6 Senat
BOȘCA GRIGORE (PRM) Colegiul 7 Senat
DOBRESCU DĂNUŢ VASILE (PRM) Colegiul 8 Senat
LĂZARESCU NICULINA (PRM) Colegiul 9 Senat
ZAMFIRESCU DAN-DUMITRU (PRM) Colegiul 10 Senat
IANCU GHEORGHE (PRM) Colegiul 11 Senat
GHINULESCU OLIMPIU (PRM) Colegiul 12 Senat

Diaspora
EMCIUC NATALIA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Partidul Ecologist Român
Arad
BEJ IOAN-MARIUS (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor
MATICA CAMELIA-EMILIA (PER) Colegiul 5 Camera Deputatilor
AILOAIE GHEORGHE (PER) Colegiul 2 Senat
Arges
TĂNASE NICOLAE-MARCEL (PER) Colegiul 3 Camera Deputatilor
DUMITRICĂ ANDREI (PER) Colegiul 9 Camera Deputatilor
SIMA CRISTIANA (PER) Colegiul 2 Senat
SIMA VIRGIL (PER) Colegiul 3 Senat
Bacau
CONSTANTINESCU EDUARD-CĂTĂLIN (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor
Bistrita-Nasaud
MARZA IOAN TEODOR (PER) Colegiul 2 Camera Deputatilor
Botosani
PETRU FILIP (PER) Colegiul 1 Camera Deputatilor
NELU CONOVARIU (PER) Colegiul 2 Camera Deputatilor
IONEL ONICIUC (PER) Colegiul 3 Camera Deputatilor
MIRCEA CRISTIAN HRIMIUC (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor
SERGIU ZVANCĂ (PER) Colegiul 5 Camera Deputatilor
BOGDAN MOROŞANU (PER) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CONSTANTIN CĂTĂLIN ALEXIE (PER) Colegiul 1 Senat
GHEORGHE IAVORENCIUC (PER) Colegiul 2 Senat
Covasna
TĂMAŞ VASILE-ANTONIE (PER) Colegiul 1 Camera Deputatilor
Ialomita
RADU PAROS MIHĂIŢA (PER) Colegiul / Senat
Iasi
PASLARU CONSTANTIN (PER) Colegiul 7 Camera Deputatilor
CONSTANTINESCU RAZVAN (PER) Colegiul 10 Camera Deputatilor
TATARU GICA SEBASTIAN (PER) Colegiul 9 Camera Deputatilor
Diaspora
GHIŢĂ NICULIŢA (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Partidul Naţional Democrat Creştin
SAMOILĂ PIRĂU (Colegiul 3 Senat – Diaspora)

Partidului Social Democrat al Muncitorilor
GHEORGHE JINGA (Colegiul 4 Senat – Argeş)

Partidul Alianţa Socialistă
IOAN BRANDUŞE (Colegiul 4 Senat – Hunedoara)

Independenţi
ADRIAN GOCIU (Colegiul 4 Camera Deputaţilor – Timiş)

Minorităţile naţionale
MIRCOVICI NICULAE – Uniunea Bulgară din Banat – România
IBRAHIM IUSEIN – Uniunea Democrată Turcă din România
GVOZDENOVICI SLAVOMIR– Uniunea Sârbilor din România

Pactul pentru Basarabia reprezintă un angajament şi un set de măsuri concrete, la nivel de asumare publică, legislativ, economic, educaţional şi instituţional, care vor fi implementate pentru reunirea celor două state româneşti.

Timpul.md: Minunea tricoloră!

PMAN a fost acoperită de cel mai lung tricolor din toate timpurile

De ziua Națională a României, marcată la 1 decembrie, în Piața Marii Adunări Naţionale din Chişinău a fost întins cel mai lung tricolor din toate timpurile.

Drapelul, cu o suprafață de 1500 metri pătraţi şi peste 80 kg, a fost întins în centrul capitalei de aproximativ 300 de persoane. Astfel, cei prezenţi la eveniment au marcat într-un mod deosebit 94 de ani de la Marea Unire din 1918.

Evenimentul a fost organizat de către voluntarii Platformei Civice „Acţiunea 2012” care au celebrat astfel Ziua Națională a tuturor românilor. „Astăzi am desfăşurat cel mai mare drapel care a existat vreodată. Avem mare speranţă că, prin acţiunile care le organizăm azi, toţi cei care iubesc istoria şi acceptă adevărul aşa cum este, vor fi de acord cu ceea ce facem”, a spus Cristina Zelinschi, o reprezentantă a Platformei Civice „Acţiunea 2012”.
Mulţi trecători au rămas încântaţi de dimensiunile drapelului şi au menţionat că şi-au amintit de evenimentele din anii 1989.

„Îmi amintesc de anii 1989-1990, ceea ce se întâmpla atunci în Piaţa Marii Adunări Naţionale era un miracol pentru toţi. Trăiam cu speranţa şi credeam că suntem atât de aproape ca visul să devină realitate. Acum au rămas puţini oameni care mai cred în unirea acestor două state. Pe cât de lung este tricolorul, pe atât de mare să fie speranţa celor care au ieşit astăzi în Piaţă”, a spus Dumitru Şercănean.

Prezent la eveniment, academicianul Ion Mahu, veteran de război al Armatei Române, a spus că sărbătoreşte Ziua Naţională a României în fiecare an. „Ceea ce se întâmplă astăzi în Piaţă e o minune, este un semn de respect pentru această zi importantă şi pentru românii de pretutindeni. Eu am făcut Şcoala Militară de Ofiţeri în Armata Română şi pentru prima dată am participat la sărbătorirea zilei de 1 Decembrie în anul 1944, atunci când România a fost eliberată de armatele fasciste. De atunci, în fiecare an, în această zi remarcabilă, ne întâlnim cu veteranii de război pentru a sărbători. Însă mulţi ani am omagiat această zi în secret, pe vremea Uniunii Sovietice, atunci când la putere era partidul comunist”, a menţionat academicianul Ion Mahu.

Drapelul a fost cusut la Chişinău, timp de trei zile, iar materialul a fost adus din România. Acesta a costat circa trei mii de lei.

(Sursa: http://www.timpul.md/articol/minunea-tricolora-39103.html)

Ziare.com: Candidatii ARD sustin Pactul pentru Basarabia!

Candidatii pentru Parlament ai Aliantei Romania Dreapta din municipiul Botosani au semnat miercuri Pactul pentru Basarabia, document sustinut totodata de o coalitie formata din 30 de organizatii nonguvernamentale si grupuri de initiativa care militeaza pentru reunirea Romaniei cu Republica Moldova.

Cei trei semnatari, respectiv Daniel Augustin Humelnicu – candidat la Senat, Cristian Constantin Roman si Gabriel Augustin Alecsandru – candidati la Camera Deputatilor, sustin in totalitate demersul respectivului grup de initiativa, documentul in sine cuprinzand un angajament si un set de masuri concrete ce vor fi implementate cu scopul declarat de a realiza reunirea celor doua state romanesti.

Am semnat fara retinere acest pact, el reflectand cel mai important proiect politic al momentului pentru toti romanii, a declarat Cristian Constantin Roman, candidatul la Camera Deputatilor pe colegiul 5 Botosani.

Asumarea publica a acestui act inseamna ca semnatarii ofera o garantie a efortului depus in viitor in acest sens, nu un simplu artificiu electoral menit sa extinda numarul votantilor.

“Pentru mine Prutul a fost intotdeauna un rau si niciodata o granita. La fel, “Basarabia e Romania” a reprezentat intotdeauna o propozitie pe care nu am judecat-o in termeni de adevar sau fals, ci un ideal la care, ca roman, am aderat fara nici o retinere. “Basarabia e Romania” fiindca basarabenii sunt romani, iar moldovenii sunt unii si aceiasi de-a dreapta sau de-a stanga unui rau, Prutul, care ar trebui sa ne defineasca, nu sa ne desparta”, a declarat la randul sau celalalt candidat la camera inferioara a Parlamentului, Gabriel Augustin Alecsandru.

Demersul apare in conditiile in care Romania s-a democratizat si responsabilizat suficient dupa caderea comunismului, dar si a blocului sovietic, pentru a revendica anularea pe cale pasnica si cu respectarea principiilor de drept international in vigoare a consecintelor Pactului Ribbentrop-Molotov.

Comunicat de presa ARD

Candidatii ARD sustin Pactul pentru Basarabia

(Sursa: http://www.ziare.com/botosani/alegeri-parlamentare-2012-botosani/candidatii-ard-sustin-pactul-pentru-basarabia-3403431)

 

Ziare.com: Sute de tineri basarabeni au cerut, la Alba Iulia, unirea Basarabiei cu Romania!

Peste 2.000 de persoane au asistat sambata, la Alba Iulia, la manifestarile organizate de 1 Decembrie. La eveniment au participat si cateva sute de tineri basarabeni, care au scandat pentru unirea Basarabiei cu Romania.

De asemenea, la evenimente au fost prezenti si opozanti ai proiectului minier de la Rosia Montana.

Manifestarile de la Alba Iulia dedicate Zilei Nationale a Romaniei si implinirii a 94 de ani de la Marea Adunare Nationala din 1 Decembrie 1918 au inceput, sambata dimineata, in centrul municipiului, unde Prefectura Alba a organizat un ceremonial de depunere de coroane de flori la statuile lui Iuliu Maniu si Ion I.C. Bratianu, dupa ce un ceremonial similar a fost organizat, vineri, de Primaria Alba Iulia.

Tinerii din Basarabia prezenti la Alba Iulia, majoritatea membri ai Federatiei Asociatiilor de Basarabeni din Romania, au scandat si au purtat pancarte prin care cereau unirea Basarabiei cu Romania.

Ei au afisat pancarte cu lozinci de genul: “Basarabia e Romania”, “Unirea face puterea”, “Basarabia pamant romanesc, “Romania, nu uita, Basarabia e a ta”.

Alaturi de tineri, la Alba Iulia s-au aflat si reprezentanti ai Consiliului Unirii din Republica Moldova, organizatie constituita in 2012 cu scopul de promova Unirea cu Romania.

De asemenea, la manifestari au fost prezenti si zeci de opozanti ai proiectului minier de la Rosia Montana, care purtau pancarte cu mesaje de genul: “Aurul Apusenilor, Nu al Cotrocenilor”, “Tradarea de tara in aur se masoara”, “Uniti pentru a salva Rosia Montana” si au scandat “Salvati, salvati Rosia Montana”.

Manifestarile de la Alba Iulia se vor incheia, sambata seara, cu focuri de artificii, parada facliilor si un concert in aer liber.

Sute de tineri basarabeni au cerut, la Alba Iulia, unirea Basarabiei cu Romania

(Sursa: http://www.ziare.com/stiri/eveniment/sute-de-tineri-basarabeni-au-cerut-la-alba-iulia-unirea-basarabiei-cu-romania-1204806)