InfoPrut: Vezi aici lista celor 462 de semnatari ai Pactului pentru Basarabia!

462 de candidaţi au semnat, până în prezent, Pactul pentru Basarabia şi au dat asigurări că vor lua toate măsurile necesare pentru a contribui la procesul unificării României cu Basarabia.

Potrivit unui comunicat de presă al Platformei Civice Acțiunea 2012, cei 462 de candidaţi şi-au propus să îndeplinească solicitările societății civile cu privire la unificarea celor două state românești, printre acestea fiind: apariţii publice în care să susţină reunirea celor două state româneşti şi recunoaşterea existenţei unui singur popor pe ambele maluri ale Prutului, garantarea securităţii Republicii Moldova de către statul român si partenerii săi internaţionali, în cazul unei agresiuni externe, finalizarea procedurilor de adoptare a zilei de 31 august (Ziua Limbii Române) ca sărbătoare legală şi compatibilizarea legislativă dintre România şi Republica Moldova.

Redăm în continuare lista completă a candidaților semnatari:

Uniunea Social-Liberală
Alba
CĂLIN POTOR (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
Arad
MĂDUŢA FLAVIUS – LUIGI (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
ARDELEAN LIA (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor
GALIŞ FLORIN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CALIMENTE MIHĂIŢĂ (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor
LUCA CIPRIAN – FLORIN (USL) Colegiul 5 Camera Deputatilor
CĂPRAR DOREL – GHEORGHE (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor
MARIAN OVIDIU (USL) Colegiul 1 Senat
POPA DOREL (USL) Colegiul 3 Senat

Arges
NICOLESCU THEODOR- CĂTĂLIN (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor
GEREA ANDREI-DOMINIC (USL) Colegiul 8 Camera Deputatilor

Bacau
CIUBOTARU LUCIAN-MANUEL (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ŞOVA LUCIAN (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Bihor
COSTIN GHEORGHE – (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Bistrita-Nasaud
SUCIU VASILE-DANIEL (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Botosani
GIREADĂ DUMITRU-VERGINEL (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CIOFU TAMARA-DORINA (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor
FEDEROVICI DOINA-ELENA (USL) Colegiul 1 Senat
GRIGORAŞ VIOREL (USL) Colegiul 3 Senat

Buzau
SCUTARU ADRIAN-GEORGE (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor

Caras-severin
BENGA IOAN (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
TABUGAN ION (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
DURUŢ AUREL (USL) Colegiul 1 Senat

Cluj
POPA IRIMIE (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor
ZLATI RADU (USL) Colegiul 5 Camera Deputatilor
GIURGIU MIRCIA (USL) Colegiul 5 Senat
NICOARĂ MARIUS-PETRE (USL) Colegiul 3 Senat

Constanta
REMUS CERNEA (USL) Colegiul 9 Camera Deputatilor

Covasna
SUCIU DAN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Dambovita
SAVOIU IONUȚ-CRISTIAN (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor

Dolj
VASILESCU NICOLAE (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Giurgiu
NICOLAE FLORIAN (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
BĂDĂLĂU NICULAE (USL) Colegiul 1 Senat
ANTON MARIN (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Ialomita
GĂINĂ MIHĂIŢĂ (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Iasi
STANCIU ANGHEL (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CRĂCIUNESCU GRIGORE (USL) Colegiul 11 Camera Deputatilor
VOSGANIAN VARUJAN (USL) Colegiul 1 Senat

Ilfov
THUMA HUBERT PETRU STEFAN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Maramures
BERCI VASILE (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor

Neamt
ŢAPU NAZARE EUGEN (USL) Colegiul 1 Senat
BUMBU OCTAVIAN-LIVIU (USL) Colegiul 3 Senat

Prahova
NICOLAE ALEXANDRI (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor
MITU AUGUSTIN-CONSTANTIN (USL) Colegiul 5 Senat

Sibiu
ORLĂŢAN FLORIN – IOAN (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Teleorman
Timotei Stuparu (USL) Colegiul 3 Senat

Timis
CRISTIAN HORIA (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
RADUCANU ION (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor
COSTA COSMIN (USL) Colegiul 5 Camera Deputatilor
STRAGEA SORIN (USL) Colegiul 7 Camera Deputatilor
COVACI DOREL (USL) Colegiul 9 Camera Deputatilor
SUCIU MATEI (USL) Colegiul 3 Senat

Vaslui
SILISTRU DOINA (USL) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CIURARIU FLORIN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
SOLOMON ADRIAN (USL) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Valcea
VLĂDOIU AUREL (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor
MAZILU GHEORGHE CONSTANTIN (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
Bucuresti
ORBAN LUDOVIC (USL) Colegiul 3 Camera Deputatilor
NASSAR RODICA (USL) Colegiul 6 Camera Deputatilor
MIHĂILESCU ION-BOGDAN (USL) Colegiul 28 Camera Deputatilor
CIORBEA VICTOR (USL) Colegiul 7 Senat
CROITORU CĂTĂLIN (USL) Colegiul 9 Senat
Diaspora
VICTOR ALEXEEV (USL) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Alianţa România Dreaptă
Alba
DORIN GHEORGHE NISTOR (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
IOAN FULEA (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CORNELIU OLAR (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor ALBA
PERES ALEXANDRU (ARD) Colegiul 2 Senat

Arad
SECULICI GHEORGHE (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
GÕNDÕR MARIUS-SORIN (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CIONCA-ARGHIR IUSTIN-MARINEL (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
IGAŞ TRAIAN-CONSTANTIN (ARD) Colegiul 3 Senat

Arges
Stan Ana (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
ȘUVAR VALENTIN INGRIND (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
GAVRILESCU NICOLAE (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
ALECSEI GHEORGHE (ARD) Colegiul 1 Senat
VISINESCU IONEL (ARD) Colegiul 2 Senat Arges

Bacau
MIHĂILĂ PETRICĂ (ARD) Colegiul 10 Camera Deputatilor
ADRIAN POPESCU (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
MARIAN ION (ARD) Colegiul 2 Senat
BUSUION IULIAN (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
CURELEA IOAN COSMIN (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor

Bihor
AVRIGEANU IONEL – (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
COSTE MARINA ADELINA (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Bistrita-Nasaud
MARC VASILE (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Botosani
POPA MANUEL (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
SAUCĂ MARIANA-MIRELA (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
IACOB-STRUGARU STELICĂ (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
ROMAN CRISTIAN-CONSTANTIN (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
ALECSANDRU GABRIEL-AUGUSTIN (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
VÂSCU MIHAI-BOGDAN (ARD) Colegiul 1 Senat
FĂGĂRĂŞIAN VALENTIN-ILIE (ARD) Colegiul 2 Senat
HUMELNICU AUGUSTIN-DANIEL (ARD) Colegiul 3 Senat

Brasov
GABOR ALEXANDRU-ADRIAN (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
OPRICĂ FLORENTIN-ADRIAN (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor

Braila
IVAN LUCIAN (ARD) Colegiul 1 Senat
ŞTEFĂNESCU MIHAIL (ARD) Colegiul 2 Senat

Buzau
COMAN ION (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
VĂSII GAVRIL (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
ALECU VALERIU (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
STOIAN FLORINA (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
NASTEA IOAN (ARD) Colegiul 1 Senat
BEGANU PAUL (ARD) Colegiul 2 Senat

Calarasi
IURAŞCU ADRIAN-ŞTEFAN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
MUŞAT EMIL (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor

Caras-Severin
STĂNESCU ALEXANDRU (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
ION GOGA (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
MĂNESCU TIBERIU-ŞTEFAN (ARD) Colegiul 2 Senat

Cluj
CĂLIAN PETRU (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
GURZĂU ADRIAN (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Constanta
IORGUS ZANFIR (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
CULETU DANUT (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
CHIRU GIGI CHRISTIAN (ARD) Colegiul 4 Senat
SERBAN TUDOR (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Covasna
RADU ROBERT SORIN (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
COMĂNECI LIVIU VASILE (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
GHEORGHE ION (ARD) Colegiul 1 Senat
STRĂCHINARU PETRE (ARD) Colegiul 2 Senat

Dolj
MÂNDREA LAURENŢIU MIHAI (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Galati
AXENIE CARMEN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
TURCU MIHAI (ARD) Colegiul 4 Senat

Giurgiu
TEODOR CRISTIAN (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
NEAGU MIHAI (ARD) Colegiul 1 Senat

Harghita
RUNCAN PETRU (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

Hunedoara
IOSIF BLAGA (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
PRALA STEFAN (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
NICUŞOR EDUARD ŞTEFAN (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
RAILEANU ILCU (ARD) Colegiul 3 Senat

Ialomita
BARCARI RODICA – LUMINIŢA (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
BEGAN NICULAE (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
GHEORGHE TINEL (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
PANŢURU TUDOR (ARD) Colegiul 1 Senat

Iasi
DRAGOMIR TOMASESCHI (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MOVILĂ PETRU (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
URSANU RADU-IONEL (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
PĂDURARU NICUŞOR (ARD) Colegiul 12 Camera Deputatilor
FĂTU CONSTANTIN (ARD) Colegiul 2 Senat

Maramures
TALPOŞ OVIDIU – ANTON (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
TIMIŞ VASILE (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
DĂNCUŞ IOAN – DORU (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Mehedinti
POPESCU BABEANU CONSTANTIN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
Mures
TODORAN LIVIU-EMIL-NICU (ARD) Colegiul 8 Camera Deputatilor

Neamt
VÎRLAN GEORGETA – LUMINIŢA (ARD) Colegiul 1 Senat

Olt
APOSTOLICEANU COSMIN-BOGDAN (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CÎRCIU DAN-CRISTIAN (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
KOVACS CAROL-EMIL (ARD) Colegiul 1 Senat
STĂNCESCU ALINA-MARGARETA (ARD) Colegiul 2 Senat

Prahova
BOZIANU NICOLETA-CĂTĂLINA (ARD) Colegiul 12 Camera Deputatilor
SEMCU ADRIAN-EMANUIL (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Satu Mare
GHILEA GHEORGHE-SORIN (ARD) Colegiul 2 Senat

Sibiu
CREŢU ILIE (ARD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
FUFEZAN – JIMAN OLIVIU – LAURENŢIU (ARD) Colegiul 2 Senat

Suceava
ARDELEANU SANDA- MARIA (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MILICI OVIDIU (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
Timis
ORZA ADRIAN – ROMIȚĂ (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
TABĂRĂ VALERIU (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
LELESCU TIBERIU – PROCOPIE (ARD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
MARIES TEODOR (ARD) Colegiul 1 Senat
DAVID GHEORGHE (ARD) Colegiul 2 Senat

Tulcea
BALAN LUCIAN DANIEL (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Vaslui
PONEA V. MIHAI (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
MURGEANU L. GHEORGHE-RĂZVAN (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CRISTIAN ALEXANDRU BOUREANU (ARD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Vrancea
BALAŞ CODRUŢ-OCTAVIAN (ARD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MARICA COSTEL FLORIN BEBE (ARD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Bucuresti
PRUNĂ TUDOREL (ARD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
POPESCU DAN-CRISTIAN (ARD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
LĂCĂTUŞ MARILENA (ARD) Colegiul 10 Camera Deputatilor
CRISTIAN PETRESCU (ARD) Colegiul 12 Camera Deputatilor
ZĂTREANU DAN-RADU (ARD) Colegiul 14 Camera Deputatilor
TOMA VERONICA (ARD) Colegiul 17 Camera Deputatilor
UDRIŞTE GHEORGHE (ARD) Colegiul 25 Camera Deputatilor
VASILE GHERASIM (ARD) Colegiul 1 Senat

Diaspora
TOMAC EUGEN (ARD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
LUBANOVICI MIRCEA (ARD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ROVENTA EUGEN IONEL (ARD) Colegiul 2 Senat

Partidul Poporului Dan Diaconescu
Alba
COMSA CORNEL (PPDD ) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Arges
FULGA SANDA-CRISTINA (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
VIŞAN NICUŞOR (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
DEACONU MIHAI (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
PĂUN MARIO OCTAVIAN (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
MAGHINICI EMIL-ADRIAN (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
DUMITRU IOANA-JENICA (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
MARGHIOLU MARIN-LIVIU (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
FULGA MARIAN (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
MIHĂILESCU VASILE (PPDD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
DUMITRIU DRAGOŞ (PPDD) Colegiul 1 Senat
CRISTACHE IULIAN (PPDD) Colegiul 2 Senat
PANDELE SORIN-ANDI (PPDD) Colegiul 3 Senat
SZAKACS MIHAI (PPDD) Colegiul 4 Senat

Bacau
ANGELA BOGEA (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CAUTIS VASILE (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
GIOACAS JANICA (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
SMARANDACHE MIRON (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
IOAN DASCALU (PPDD) Colegiul 10 Camera Deputatilor
VASILE ILIE (PPDD) Colegiul 2 Senat
FLORIN DANILA (PPDD) Colegiul 3 Senat
MARCEL BUJOR (PPDD) Colegiul 4 Senat
Bihor
CURTEAN DORIN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
TITI ZOLTAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
HULEA IOAN (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ŢIG PETRU (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
TIRLA ALEXANDRU-MARIUS (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
POPA ALINA (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
POP-BLAGA MARIUS (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
MATEI MIRCEA-LEONTIN (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
ANTON MELENTIE (PPDD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
BOGDAN FLORE (PPDD) Colegiul 1 Senat
MAN RAUL (PPDD) Colegiul 2 Senat
DUMBRAVĂ VASILE (PPDD) Colegiul 3 Senat
POP-BLAGA ELENA (PPDD) Colegiul 4 Senat

Bistrita-Nasaud
UNGUR LUCIAN-ADRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
TODEA ŞTEFAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
CREMENE VASILE (PPDD) Colegiul 2 Senat

Botosani
MINCĂ LILIANA (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CRISTESCU MARIUS (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
CIUBOTARU GHEORGHE (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CODREANU DUMITRU (PPDD) Colegiul 1 Senat

Buzau
DUMITRAŞCU EDUARD – CĂLIN (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
CONSTANTIN POPA (PPDD) Colegiul 3 Senat
TONI LARY VIOREL (PPDD) Colegiul 2 Senat
MIRCEA COSTACHE (PPDD) Colegiul 1 Senat

Constanta
MIHAI TARARACHE (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
BOCAI DUMITRU (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Dambovita
DUMITRU ADRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
DUȚĂ MARIAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
ONEA VALENTIN (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
POPA RADU MIHAI (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
STĂNESCU MIHAI (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
BURCEA FLORIN (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
ANTONIU FLORIN SILVIU (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
NEAGU ILIE (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
DOBÂNDĂ ION (PPDD) Colegiul 1 Senat
ANA GEORGE BOGDAN (PPDD) Colegiul 2 Senat
MATEI P. ION (PPDD) Colegiul 3 Senat

Giurgiu
CIOBANU LILIANA (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Ialomita
MUŞAT GABRIEL (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
CEANU MARIANA (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor

Iasi
HOPŞA FLORIN – ADRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MORARIU ADRIAN-GEORGEL (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
APOSTOL SILVIU (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CHEPTĂNUŞ FLORIN (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
VOINEA ŞTEFAN-DRAGOŞ (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
HAUTĂ MARIAN (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
TĂRĂBOANŢĂ IULIAN (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
ANGHELUŢĂ CRISTIAN-MARIAN (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
OAJDEA VASILE – DANIEL (PPDD) Colegiul 9 Camera Deputatilor
NEDELCU VLAD – NICOLAE (PPDD) Colegiul 10 Camera Deputatilor
HOGEA VLAD – GABRIEL (PPDD) Colegiul 11 Camera Deputatilor
BLĂJUŢ VIOREL-IONEL (PPDD) Colegiul 12 Camera Deputatilor
AGRIGOROAEI IONEL (PPDD) Colegiul 1 Senat
DOBRE TRAIAN (PPDD) Colegiul 2 Senat
FLORESCU CIPRIAN (PPDD) Colegiul 3 Senat
BOCA ADRIAN FLORIN (PPDD) Colegiul 4 Senat
AIVĂNOAEI CONSTANTIN-ALIN (PPDD) Colegiul 5 Senat

Maramures
BALA LIVIU-IOAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MUREȘAN DOREL-GRIGORE (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
MANDRA IOAN (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
REVNIC VASILE-MARINEL (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
FONTA NUȚU (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
IUGA NICOLAE (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor
BUDA IOAN (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
CRISTEA PAMFIL (PPDD) Colegiul 1 Senat
SABO SIMION-DORIN (PPDD) Colegiul 2 Senat
VLAȘIN VASILE (PPDD) Colegiul 3 Senat

Prahova
EZARU CIPRIAN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
SOCOLEANU MARCEL-RADU (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
TĂNĂSESCU TUDOR (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
NICULCEA NICOLAE (PPDD) Colegiul 7 Camera Deputatilor
STOICA GHEORGHE (PPDD) Colegiul 8 Camera Deputatilor
DINESCU DORIN (PPDD) Colegiul 2 Senat
IONIŢĂ DAN-AUREL (PPDD) Colegiul 3 Senat
BELLU CLAUDIU-MIHAI (PPDD) Colegiul 4 Senat
MINEA CONSTANTIN GABRIEL (PPDD) Colegiul 5 Senat

Satu Mare
BERINDE GIANNY-CĂTĂLIN (PPDD) Colegiul 1 Camera Deputatilor
HORVAT ALEXANDRU (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
TODORAN ROMULUS-DUMITRU-CODRUŢ (PPDD) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ROKA MARIUS-ANDREI (PPDD) Colegiul 4 Camera Deputatilor
RUSU GRIGORE-MIHAIL (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
CIORBA NICOLAE (PPDD) Colegiul 1 Senat
BARTH DORA FELICIA (PPDD) Colegiul 2 Senat

Suceava
MARIN BURACIUC (PPDD) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Vrancea
NEAGU MURGU (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor

Bucuresti
MARINESCU MARIAN (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputatilor
BĂNUŢOIU NICOLAE (PPDD) Colegiul 5 Camera Deputatilor
COSMA VIRGIL-MARIAN (PPDD) Colegiul 11 Camera Deputatilor
POPA GRIGORE (PPDD) Colegiul 16 Camera Deputatilor
IFRIM-CHEN MIRCEA (PPDD) Colegiul 17 Camera Deputatilor
FENECHIU CĂTĂLIN-DANIEL (PPDD) Colegiul 19 Camera Deputatilor
CHELARU MIRCIA (PPDD) Colegiul 25 Camera Deputatilor
MAXIM TIBERIU (PPDD) Colegiul 26 Camera Deputatilor
FIRICĂ ANDREI (PPDD) Colegiul 4 Senat
ORHEI OLIVIU-LUCIAN (PPDD) Colegiul 11 Senat

Diaspora
MIHALACHE EUGEN COSTINEL (PPDD) Colegiul 1 Senat
GHEORGHE VIȚĂ (PPDD) Colegiul 2 Camera Deputaților

Partidul România Mare
Alba
HUJA BOGDAN NICOLAE (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CRISAN EMIL (PRM) Colegiul 1 Senat
Arad
NEAMŢU MANONALITA-RADIANA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
FLORINCUTA ALEXANDRINA (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Arges
BĂLAN GEORGE (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor

Bacau
HERCIU MARINEL (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
COJAN PETRU (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
CRISTIA VASILE (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Bihor
STOICA VIOREL (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
GÎRBA VASILE (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
AVRAMESCU NICUŞOR (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
MĂRCUŞ IOAN GAVRILĂ (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
BARTOŞ GRIGORE (PRM) Colegiul 8 Camera Deputatilor
ROMOŞAN IOAN DOREL (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor
COSMA MIRCEA (PRM) Colegiul 2 Senat
DRECIN DORIN MIHAI (PRM) Colegiul 4 Senat

Botosani
CIOBANU BOGDAN-CONSTANTIN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
OSEŢCHI VLADIMIR (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
GRIGORAŞ PETRU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
BOLEA MARIA (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
DRAGOMIR IULIAN (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
FRUNZETE IOAN (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
HUŢUL FLORIN (PRM) Colegiul 1 Senat
STOLNICEANU SERGIU (PRM) Colegiul 2 Senat
CĂLIN STROE (PRM) Colegiul 3 Senat

Brasov
PETRAŞCO VASILE (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor

Buzau
SPIREA ION – OVIDIU (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
COSTEA IONUŢ – DANIEL (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
SAVA CONSTANTIN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CONSTANTINESCU EUGEN – MARIUS (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
MIRICĂ GHEORGHE (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
BUGA – SFINTEȘ VASILICĂ – EDMOND (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CRISTESCU CONSTANTIN (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
POPOIU FĂNEL (PRM) Colegiul 1 Senat
TACHE CONSTANTIN (PRM) Colegiul 2 Senat
PREDA TEODOR (PRM) Colegiul 3 Senat

Calarasi
SIN VALENTIN (PRM) Colegiul / Camera Deputatilor

Caras-Severin
DEMETROVICI FLORIN-IONEL (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CIONCA IUSTIN (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
BRÂNZEI NELU FLORIN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
DUMITRU PARVULESCU (PRM) Colegiul 1 Senat
ALMASAN NICOLAE (PRM) Colegiul 2 Senat

Cluj
NICOARĂ DAN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
MAJA CORNEL (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
DIMA ALEXANDRU (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor
FUNAR GHEORGHE (PRM) Colegiul 1 Senat
DANCIU ION PAVEL (PRM) Colegiul 3 Senat
IURIAN MIHAI (PRM) Colegiul 4 Senat
Galati
CHICULITA CRISTINEL (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
SAVA CLEMANSA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
NECULITA VERGIL (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
IFRIM VANGHELE (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CALIN NESTOR (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
RACHITOSU ANISOARA (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor
CONDRACHE ION (PRM) Colegiul 1 Senat
SECHILA GIGI (PRM) Colegiul 3 Senat
MARIN COSTEL (PRM) Colegiul 4 Senat

Giurgiu
TEODORESCU VALERIU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
CĂPÂLNAŞ GAVRIL – EMIL (PRM) Colegiul 2 Senat

Hunedoara
POENAR IOAN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
ANGHEL MARIANA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
ANDRIONI ALIN- CONSTANTIN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ŞCHIOPU IOAN- DOREL (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
ANDRONACHE EMANOEL (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
IONESCU TUDOR (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
ROMANESCU CLAUDIU- GRIGORE (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
RĂDOI MIRCEA- MARIAN (PRM) Colegiul 1 Senat
POENAR CORNEL (PRM) Colegiul 2 Senat
SICOE VIRGIL (PRM) Colegiul 3 Senat

Iasi
LUPULEASA MIHAI-DANIEL (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
ZAMFIR CIPRIAN (PRM) Colegiul 4 Senat

Mehedinti
GORUN CONSTANTIN (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
LĂCĂTUŞU ION (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
DASCĂLU ŞTEFAN (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
DRĂGHIA ŞTEFAN- DANIEL (PRM) Colegiul 1 Senat
CRISTEL ROBERT (PRM) Colegiul 2 Senat

Mures
AMZA MĂRGĂRIT-CONSTANTIN (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
AVRAM IOAN-FLORIN (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
HURDUGACI EMANOIL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
JÎRCAN IOAN (PRM) Colegiul 8 Camera Deputatilor
DRĂGULEŢ RĂZVAN-LAURENŢIU (PRM) Colegiul 1 Senat
PĂDUREAN SORIN-POMPEI (PRM) Colegiul 2 Senat
DIACONESCU MARIA (PRM) Colegiul 4 Senat

Neamt
PANAINTESCU CONSTANTIN – ROMEO (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CREŢU NICULINA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor
ATANASIU CRISTIAN – ŞTEFAN (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
ENACHE VASILE – DANIEL (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
BACOŞCĂ MAGDA REMUS (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
BADEA DUMITRU (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
GRIGORAŞ EUGEN – PAUL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
NECULA COSTICĂ (PRM) Colegiul 8 Camera Deputatilor
CREŢU CONSTANTIN (PRM) Colegiul 1 Senat
ISACHE DOINIŢA (PRM) Colegiul 2 Senat
ASAFTEI ION (PRM) Colegiul 3 Senat

Prahova
NEACŞU ALEXANDRU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
PĂSCUŢ SPIRACHE (PRM) Colegiul 10 Camera Deputatilor
LUCA VASILE (PRM) Colegiul 12 Camera Deputatilor
CRĂESCU SILVIU (PRM) Colegiul 1 Senat

Sibiu
ROTĂRESCU EUGEN – NICOLAE (PRM) Colegiul 3 Senat

Suceava
JURAVLEA PETRU (PRM) Colegiul 1 Camera Deputatilor
CUCIUREANU OVIDIU (PRM) Colegiul 3 Camera Deputatilor
MERCORE PARASCHIVA (PRM) Colegiul 4 Camera Deputatilor
ANDREI ŞTEFAN (PRM) Colegiul 5 Camera Deputatilor
OHMT CARMEN-LAURA (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CUREA IONEL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
ACATRINEI STELA (PRM) Colegiul 1 Senat
ACATRINEI GHEORGHE (PRM) Colegiul 2 Senat
MAGAZIN BRÎNDUŞA (PRM) Colegiul 3 Senat

Teleorman
NICULAE MARZAN (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Valcea
BATAGAN MARIUS (PRM) Colegiul 1 Senat

Bucuresti
BALAN CONSTANTIN (PRM) Colegiul 6 Camera Deputatilor
VULPOIU DOREL (PRM) Colegiul 7 Camera Deputatilor
PRELIPCEANU LUDMILA IOANA (PRM) Colegiul 9 Camera Deputatilor
LUNGU RUXANDRA- GEORGETA (PRM) Colegiul 10 Camera Deputatilor
UŢĂ ION (PRM) Colegiul 12 Camera Deputatilor
ŞERBAN MARIANA (PRM) Colegiul 18 Camera Deputatilor
CANTEA ION (PRM) Colegiul 19 Camera Deputatilor
BĂDINICI MARIAN-FLORIN-CORNELIU (PRM) Colegiul 20 Camera Deputatilor
RADU ADRIAN (PRM) Colegiul 21 Camera Deputatilor
STRĂUNEANU-GĂNGUȚ SORIN (PRM) Colegiul 23 Camera Deputatilor
POPESCU ADRIAN (PRM) Colegiul 24 Camera Deputatilor
BÂLDEA IOAN (PRM) Colegiul 27 Camera Deputatilor
DOBRESCU SEBASTIAN (PRM) Colegiul 1 Senat
DUȚĂ GHEORGHE MARCEL (PRM) Colegiul 2 Senat
STRĂINU EMIL (PRM) Colegiul 6 Senat
BOȘCA GRIGORE (PRM) Colegiul 7 Senat
DOBRESCU DĂNUŢ VASILE (PRM) Colegiul 8 Senat
LĂZARESCU NICULINA (PRM) Colegiul 9 Senat
ZAMFIRESCU DAN-DUMITRU (PRM) Colegiul 10 Senat
IANCU GHEORGHE (PRM) Colegiul 11 Senat
GHINULESCU OLIMPIU (PRM) Colegiul 12 Senat

Diaspora
EMCIUC NATALIA (PRM) Colegiul 2 Camera Deputatilor

Partidul Ecologist Român
Arad
BEJ IOAN-MARIUS (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor
MATICA CAMELIA-EMILIA (PER) Colegiul 5 Camera Deputatilor
AILOAIE GHEORGHE (PER) Colegiul 2 Senat
Arges
TĂNASE NICOLAE-MARCEL (PER) Colegiul 3 Camera Deputatilor
DUMITRICĂ ANDREI (PER) Colegiul 9 Camera Deputatilor
SIMA CRISTIANA (PER) Colegiul 2 Senat
SIMA VIRGIL (PER) Colegiul 3 Senat
Bacau
CONSTANTINESCU EDUARD-CĂTĂLIN (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor
Bistrita-Nasaud
MARZA IOAN TEODOR (PER) Colegiul 2 Camera Deputatilor
Botosani
PETRU FILIP (PER) Colegiul 1 Camera Deputatilor
NELU CONOVARIU (PER) Colegiul 2 Camera Deputatilor
IONEL ONICIUC (PER) Colegiul 3 Camera Deputatilor
MIRCEA CRISTIAN HRIMIUC (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor
SERGIU ZVANCĂ (PER) Colegiul 5 Camera Deputatilor
BOGDAN MOROŞANU (PER) Colegiul 6 Camera Deputatilor
CONSTANTIN CĂTĂLIN ALEXIE (PER) Colegiul 1 Senat
GHEORGHE IAVORENCIUC (PER) Colegiul 2 Senat
Covasna
TĂMAŞ VASILE-ANTONIE (PER) Colegiul 1 Camera Deputatilor
Ialomita
RADU PAROS MIHĂIŢA (PER) Colegiul / Senat
Iasi
PASLARU CONSTANTIN (PER) Colegiul 7 Camera Deputatilor
CONSTANTINESCU RAZVAN (PER) Colegiul 10 Camera Deputatilor
TATARU GICA SEBASTIAN (PER) Colegiul 9 Camera Deputatilor
Diaspora
GHIŢĂ NICULIŢA (PER) Colegiul 4 Camera Deputatilor

Partidul Naţional Democrat Creştin
SAMOILĂ PIRĂU (Colegiul 3 Senat – Diaspora)

Partidului Social Democrat al Muncitorilor
GHEORGHE JINGA (Colegiul 4 Senat – Argeş)

Partidul Alianţa Socialistă
IOAN BRANDUŞE (Colegiul 4 Senat – Hunedoara)

Independenţi
ADRIAN GOCIU (Colegiul 4 Camera Deputaţilor – Timiş)

Minorităţile naţionale
MIRCOVICI NICULAE – Uniunea Bulgară din Banat – România
IBRAHIM IUSEIN – Uniunea Democrată Turcă din România
GVOZDENOVICI SLAVOMIR– Uniunea Sârbilor din România

Pactul pentru Basarabia reprezintă un angajament şi un set de măsuri concrete, la nivel de asumare publică, legislativ, economic, educaţional şi instituţional, care vor fi implementate pentru reunirea celor două state româneşti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s